![](https://image.jimcdn.com/app/cms/image/transf/dimension=373x1024:format=jpg/path/s5818496e8fd74115/image/i19fbb065593d36b9/version/1477473406/image.jpg)
Ο Ελληνοκουβανικός Σύνδεσμος συμμετείχε για μία ακόμη χρονιά στο Φεστιβάλ της ΚΝΕ. Το φετινό σύνθημα του φεστιβαλ , Αγώνας-Τόλμη-Αντοχή« Να προχωράς και εχυ καθώς προβαίνει μπρος η Ιστορία » Ναζίμ Χικμέτ.
Μαζική η παρουσία του κοσμού στο Φεστιβάλ οπως και στο περίπτερο του Ελληνοκουβανικου.
![](https://image.jimcdn.com/app/cms/image/transf/dimension=511x10000:format=jpg/path/s5818496e8fd74115/image/ib0f70cf945db08bd/version/1477473748/image.jpg)
Το φεστιβάλ αποτέλεσε συνάντηση αγώνας, διασκέδασης, και ψυχαγωγίας, μια μεγάλη γιορτή για την νεολαία. Ο σύνδεσμος με την παρουσία του συνεβαλε στην ενημέρωση για την πραγματική κατάσταση στην Κούβα, για τις δρασείς του συνδεσμου, ενώ δεν ελλειψε και η διασκεδαση.