ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ-ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ- ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑΣ 2017

12Η ΔΙΕΘΝΗΣ ΜΠΡΙΓΑΔΑ ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑΣ ΛΑΩΝ  

ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΗ ΣΤΗ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ ΦΙΔΕΛ ΚΑΣΤΡΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΩΝ 50 ΧΡΟΝΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ΣΤΗ ΜΑΧΗ ΤΟΥ ΕΡΝΕΣΤΟ ΤΣΕ ΓΚΕΒΑΡΑ 

24 ΑΠΡΙΛΗ - 8 ΜΑΗ 2017 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΚΥΡΙΑΚΗ 23.4.

ΑΦΙΞΗ ΤΩΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΩΝΜΕΤΑΦΟΡΑ & ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗ ΔΙΕΘΝΗ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ «ΧΟΥΛΙΟ ΑΝΤΟΝΙΟ ΜΕΓΙΑ» (CIJAM)                     

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 24.4.07.00                    

ΠΡΩΙΝ

09.00              ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΣΤΟ ΜΝΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΧΟΥΛΙΟ ΑΝΤΟΝΙΟ ΜΕΓΙΑ & ΦΥΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΔΕΝΤΡΟΥ ΤΗΣ ΦΙΛΙΑΣ

09.30              ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΕΝΑΡΞΗΣ ΤΗΣ ΜΠΡΙΓΑΔΑΣ.

10.30              ΓΕΝΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΜΠΡΙΓΑΔΑΣ ΚΑΙ ΤΟ CIJAM

12.00-13.30 ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ

14.30              ΔΙΑΛΕΞΗ: «Ο ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ ΣΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΟΥΒΑ. ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΗΠΑ»

18.00             ΒΡΑΔΙΝΟ 

20.00             ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ

 

Τρίτη 25.4.

06.00             Πρωινό

06.45             Πρωινή συγκέντρωση

07.00-11.30  Αγροτικές εργασίες 

12.00-13.30 Μεσημεριανό

14.00              Διάλεξη: «Η κουβανική οικονομία»

16.00              Συνεδρίαση συντονισμού με τους επικεφαλής των αντιπροσωπειών

18.00             Βραδινό

20.00              Προαιρετικές δραστηριότητες (από το AMISTUR)

 

 

Τετάρτη 26.4.

06.00             Πρωινό

06.45             Πρωινή συγκέντρωση

07.00-11.30  Αγροτικές εργασίες 

12.00-13.30 Μεσημεριανό

14.00              Συνάντηση ανά ομάδες με στελέχη πολιτικών & μαζικών οργανώσεων: Ένωση Νέων Κομμουνιστών (UJC), Ομοσπονδία Πανεπιστημιακών Φοιτητών (FEU), Ομοσπονδία Γυναικών Κούβας (FMC), Συνομοσπονδία Εργατών Κούβας (CTC)

18.00             Βραδινό

20.00             Προβολή κουβανέζικης ταινίας

 

Πέμπτη 27.4.

06.00             Πρωινό

06.45             Πρωινή συγκέντρωση

07.30-11.30   Αγροτικές εργασίες 

12.00-13.30  Μεσημεριανό

13.30              Αναχώρηση για την Αβάνα

14.30              Επίσκεψη ανά ομάδες:

Α. στο Μουσείο της Επανάστασης

Β. στο Μουσείο Καλών Τεχνών (Κτίριο Κουβανικής Τέχνης)

Γ. στο Μνημείο του Χοσέ Μαρτί

Ελεύθερος χρόνος στην Αβάνα

18.00              Δείπνο στο Σπίτι της Φιλίας του ICAP 

21.00              Επιστροφή στην κατασκήνωση

 

Παρασκευή 28.4.

07.00             Πρωινό

08.30             Αναχώρηση για το Δήμο Αρτεμίσα (Ενημέρωση για την

ανάπτυξη της επαρχίας)

09.00              Επίσκεψη στο Μνημείο Μαρτύρων της Αρτεμίσα

                        Επίσκεψη ανά ομάδες:

                        Α. Συνεταιρισμός Αγροκτηνοτροφικής Παραγωγής

                        Β. Κέντρο Συνεταιριστικής Παραγωγής

12.30                         Μεσημεριανό

13.30             Περιήγηση & παραμονή στο χώρο ψυχαγωγίας «Las Terrazas»

17.30              Επιστροφή στην κατασκήνωση

18.00-19.30  Βραδινό  

20.30             Ελεύθερη βραδιά

 

Σάββατο 29.4.

06.00             Πρωινό

06.45             Πρωινή συγκέντρωση

07.00-11.30  Αγροτικές εργασίες 

12.00-13.00 Μεσημεριανό

14.00              Ελεύθερος χρόνος για την προετοιμασία της Διεθνούς Βραδιάς

18.00              Βραδινό

20.00              Διεθνής Βραδιά. Παρουσιάσεις από τις εθνικές αντιπροσωπείες

 

Κυριακή 30.4.

06.00             Πρωινό

06.45             Πρωινή συγκέντρωση

07.30-11.30  Εκδήλωση λήξης των αγροτικών εργασιών 

12.00-13.30 Μεσημεριανό

14.30              Συναντήσεις με τοπικούς φορείς

18.00              Βραδινό

 

Δευτέρα 1η.5.

04.00              Πρωινό

05.30              Αναχώρηση για την Πλατεία της Επανάστασης

07.00              Συμμετοχή στην παρέλαση της Εργατικής Πρωτομαγιάς

                        Μετά το τέλος της παρέλασης, επιστροφή στην κατασκήνωση, ή ελεύθερος χρόνος στην Αβάνα

Προαιρετικές δραστηριότητες

17.00              Επιστροφή στην κατασκήνωση για όσους είχαν προτιμήσει ελεύθερο χρόνο στην Αβάνα

18.30              Βραδινό

 

Τρίτη 2.5.

07.00              Πρωινό

08.00             Αναχώρηση για το Συνεδριακό Μέγαρο. Συμμετοχή στη Διεθνή

Συνάντηση Αλληλεγγύης με την Κούβα

                       Μεσημεριανό  

14.30              Επιστροφή στην κατασκήνωση

16.30              Ενημερωτική συνάντηση με τις αντιπροσωπείες για την εκδρομή στην επαρχία

18.30              Βραδινό

20.00              Προβολή κουβανέζικης ταινίας

 

Τετάρτη 3.5.

05.00             Πρωινό

06.30              Αναχώρηση για τη Σάντα Κλάρα. Επίσκεψη στο Μαυσωλείο του Τσε  

12.00-14.00 Μεσημεριανό στη Σάντα Κλάρα

14.30             Αναχώρηση για την Επαρχία Σιενφουέγος

16.00             Υποδοχή από τις αρχές της Επαρχίας στο Πάρκο Μαρτί

18.00             Καλωσόρισμα & τακτοποίηση στο ξενοδοχείο Pasacaballo

19.00             Βραδινό

21.00             Εκδήλωση καλωσορίσματος από Αντιπροσωπεία του ICAP:

ενημέρωση για το πρόγραμμα & σύσταση ομάδων για τις περιηγήσεις

                       Πολιτιστική εκδήλωση

 

Πέμπτη 4.5.

07.00             Πρωινό

08.30             Αναχώρηση από το ξενοδοχείο

09.00              Επίσκεψη σε κέντρα υγείας:

                        - Επαρχιακό Νοσοκομείο, Dr. Gustavo Aldereguía Lima

                        - Ειδική Κινητή Μονάδα, Mártires de Playa Jirón

                        - Νοσοκομείο Παίδων Paquito González Cueto

10.30              Συνάντηση φοιτητών της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου με εκπροσώπους διαφόρων εθνικοτήτων

13.00                         Μεσημεριανό

15.00              Περιήγηση της πόλης: Ιστορικές & πολιτιστικές διαδρομές

18.00              Επιστροφή στο ξενοδοχείο

19.00              Βραδινό

20.30              Επίσκεψη στις Επιτροπές Υπεράσπισης της Επανάστασης (CDR) & συνάντηση με μέλη τους

22.30              Επιστροφή στο ξενοδοχείο

 

Παρασκευή 5.5.

07.00             Πρωινό

08.30             Αναχώρηση από το ξενοδοχείο

09.00              Επίσκεψη στη Σχολή Τέχνης Benny Moré, περιήγηση σε διάφορους χώρους όπου διεξάγονται οι καλλιτεχνικές εκδηλώσεις, ανάλογα με τον κλάδο. Τέλος θα απολαύσετε μια παράσταση των φοιτητών στο θέατρο της Σχολής

13.00                         Μεσημεριανό

15.00             Προαιρετικές δραστηριότητες: μπάνιο στη θάλασσα ή αθλητικές

συναντήσεις ή πολιτιστικές δραστηριότητες

20.30             Βραδινή αποχαιρετιστήρια εκδήλωση

 

Σάββατο 6.5.

07.00             Πρωινό

08.30             Check-out  & επιστροφή στην κατασκήνωση

                        Μεσημεριανό & ελεύθερος χρόνος στην κατασκήνωση

                        Βραδινό στην κατασκήνωση. Ελεύθερη βραδιά

                       

Κυριακή 7.5.

08.00             Πρωινό

09.30              Συνάντηση ανταλλαγής εντυπώσεων ανά χώρα ή περιοχή. Αξιολόγηση της Μπριγάδας & μελλοντικές προοπτικές της δουλειάς με ειδικούς του ICAP

12.00-13.00  Μεσημεριανό

14.00              Εκδήλωση ολοκλήρωσης της Μπριγάδας. Έγκριση της Τελικής Διακήρυξης

20.00              Βραδινό & πολιτιστική αποχαιρετιστήρια εκδήλωση. Κουβανέζικη βραδιά

 

Δευτέρα 8.5.

                        Πρωινό & αναχώρηση των μελών της Μπριγάδας για τις χώρες τους

 

 

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Το ταξιδιωτικό γραφείο Viajes Amistur Cuba SA προσφέρει τη δυνατότητα διαφόρων τουριστικών εκδρομών, σε ώρες που δεν επηρεάζουν την ομαλή διεξαγωγή του προγράμματος.

 

 

 

* Μετά την επιβεβαίωση συμμετοχής του 240ού μπριγαδίστα (μέγιστη ικανότητα φιλοξενίας της Διεθνούς Κατασκήνωσης «Χούλιο Αντόνιο Μέγια» (CIJAM),

 για διαμονή σε δίκλινο δωμάτιο στο ξενοδοχείο Las Yagrumas, κοντά στην κατασκήνωση

 

ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ:
Επισκέψεις & μετακινήσεις σύμφωνα με το πρόγραμμα 

• Διαμονή και πλήρης διατροφή σύμφωνα με το πρόγραμμα
• Μετακινήσεις από και προς αεροδρόμιο σύμφωνα με το πρόγραμμα

• Επείγουσα ιατρική βοήθεια

 

ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ:

• Γεύματα εκτός προγράμματος
• Πτήσεις

• Φόροι αεροδρομίου
• Υπέρβαρο αποσκευών
• Οινοπνευματώδη ποτά, αναψυκτικά & εμφιαλωμένο νερό

• Προσωπικές εσωτερικές και διεθνείς τηλεφωνικές κλήσεις

• Ταξιδιωτική ασφάλιση

• Επισκέψεις σε κουβανικούς φορείς, εκδρομές, κλπ. εκτός προγράμματος, οι  

  οποίες πρέπει να πληρωθούν σε συνάλλαγμα

• Διαμονή στην κατασκήνωση μετά το τέλος της μπριγάδας, που στοιχίζει 10

  CUC το άτομο